תאריך עדכון: 6/2019

ורשה בירת פולין נולדה מחדש לאחר מלחמת העולם השנייה, ומציגה שילוב של ישן וחדש ועיר צומחת ויפה להפליא. ומה עם שומרי הכשרות? אתר עולם כשר מציע לכם מדריך לשומרי כשרות בוורשה, עם כל מה שאתם צריכים לדעת לפני שנוסעים לחופשה בעיר. מה אוכלים, איפה עושים שבת ובאיזה מלונות הכי כדאי להיות. המדריך המלא:

מאת: איתמר, יועץ עולם כשר

רשימת אוכל כשר

מידע על אוכל כשר שאפשר לרכוש בחנויות בוורשה וסביבתה

מסעדות כשרות

מידע על מסעדות עם תעודת כשרות בוורשה והסביבה

מידע על בית חב”ד בוורשה, תפילות, סעודות שבת, דרכי התקשרות ועוד

חיפשת מידע על כשרות בוורשה? אולי יעניין אותך גם:

קייב | קרקוב

ורשה – תעודת זהות

מדינה: פולין
מטבע: זלוטי
שעון: GMT‎+2 (שעה פחות משעון הקיץ הישראלי)
קידומת בינלאומית: ‎+48-22
חשמל: 220 V
זמן טיסה: כ-4 שעות

מפת ורשה

5 מקומות שכדאי לראות בוורשה

  • העיר העתיקה (Stare Miasto)
  • הברביקן (Barbican)
  • המוזיאון לתולדות יהודי פולין (Muzeum Historii Żydów Polskich)
  • מוזיאון מרד ורשה (Muzeum Powstania Warszawskiego)
  • מרכז קופרניקוס למדע (Centrum Nauki Kopernik)

הידעת?

הקהילה היהודית בוורשה החלה להתפתח במאה ה-14, עם עלייתו לשלטון של קז'ימייז' השלישי, מלך פולין שהיה ידוע באהדתו ליהודים. בסוף המאה גורשו היהודים מהעיר וחלקם התיישבו בפרברים ובכפרי האזור. כמה מאות שנים לאחר מכן החלו היהודים לחזור ולהתיישב בוורשה. בשנת 1765, נערך מפקד אוכלוסין ולפיו חיו בוורשה כ-2500 יהודים. הקהילה הייתה מגובשת, ניהלה מוסדות דת וחינוך והחלה לצמוח.

בתחילת המאה ה-18 הוקם הרובע היהודי בוורשה. רק בנקאים יהודים, סוחרים, אנשי צבא ורופאים הורשו להתגורר ברובע ובתנאי שיתלבשו בסגנון אירופאי וילדיהם ילמדו במוסדות החינוך הכלליים. כמה שנים לאחר מכן נוסדה אגודת רבנים בחסות הממשלה, הועד נסגר בשנת 1863 במהלך המרד הפולני. האוכלוסייה היהודית של ורשה המשיכה להתפתח במאות הבאות. הפרעות והפוגרומים הביאו עשרות אלפי יהודים לוורשה ובתחילת המאה ה-19 מנתה הקהילה כ-330 אלף יהודים. המאבקים הפנימיים בתוך הקהילה היהודית בוורשה ובפולין התקיימו בין המפלגות הציוניות לבין היהודים החרדים שהתאגדו ויצרו את "אגודת ישראל". עם זאת, "הבונד", מפלגה יהודית סוציאליסטית הייתה המייצגת הרשמית של היהודים מול השלטונות בפולין ולאחריה הוקם ועד מיוחד.

עם פרוץ מלחמת העולם השניה, היו היהודים כשליש מאוכלוסיית העיר. הכיבוש הנאצי הוביל להקמת הגטו, להרג שיטתי ולמותם של כ-370 אלף יהודים מתושבי העיר. עם שחרור העיר, התיישבו בה מחדש כמה אלפי יהודים שחוו התקפות אנטישמיות רבות, כל אלה גרמו לגל עזיבה גדול שבישר את סופה של הקהילה. רק בעשרות השנים האחרונות החלה הקהילה היהודית בוורשה להתאושש. בעיר יש כיום בתי כנסת, מסעדות וחנויות למזון כשר, בית חב"ד פעיל ומוסדות דת וחינוך.

המידע יכול לעזור לשומרי כשרות בוורשה?

שיתוף: