תאריך עדכון: 5/2019

וינה היא ללא ספק אחת הערים היפות והקלאסיות ביותר בעולם. עיר הבירה של אוסטריה מציגה לעולם תרבות גבוהה, שפע של מוזיאונים, פארקים ופסטיבלים. שפע הטיסות, המלונות היוקרתיים והנוחים והאפשרויות הכשרות הרבות, מציבים את העיר גבוה בטבלת יעדי החופשה הפופולריים של אירופה. ומה עם שומרי הכשרות? אתר עולם כשר מציע לכם מדריך לשומרי כשרות בוינה, עם כל מה שאתם צריכים לדעת לפני שנוסעים לחופשה בעיר. מה אוכלים, איפה עושים שבת ובאיזה מלונות הכי כדאי להיות. המדריך המלא:

מאת: איתמר, יועץ עולם כשר

רשימת אוכל כשר

מידע על אוכל כשר שאפשר לרכוש בחנויות בוינה ובאוסטריה.

מסעדות כשרות

מידע על מסעדות עם תעודת כשרות בוינה.

מידע על בית חב”ד בוינה, תפילות, סעודות שבת, דרכי התקשרות ועוד.

חיפשת מידע על כשרות בוינה? אולי יעניין אותך גם:

זלצבורג | בודפשט

וינה – תעודת זהות

מטבע: אירו
שעון: GMT‎+2 (שעה פחות משעון הקיץ הישראלי)
קידומת בינלאומית: ‎+43-1
חשמל: 220 V
זמן טיסה: כ-4 שעות

מפת וינה

5 אטרקציות מומלצות בוינה

  • ארמון שנברון
  • ארמון הופבורג
  • נאשמרקט
  • מוזיאון ההיסטוריה של הטבע
  • פארק פראטר

הידעת?

יהודים התיישבו לראשונה בעיר וינה כבר במאה ה-12, כאשר כמה שנים בודדות לאחר מכן הקיסר פרידריך השני, העניק לקהילה היהודית אוטונומיה. באותה התקופה ולמשך שנים רבות, הקהילה היהודית של וינה, בה חיו מאות משפחות, הייתה מוכרת כקהילה המובילה של יהדות גרמניה. לקראת סוף המאה ה-14 החלו להתעורר בוינה תופעות אנטישמיות שגרמו לרדיפות ולפגיעה ביהודי העיר. רבים מחברי הקהילה נהרגו, אחרים גורשו והילדים הוטבלו לנצרות. זה היה סופה (בינתיים) של הקהילה היהודית. בוינה נותרו כמה משפחות יהודיות בודדות שסבלו לעיתים קרובות. באמצע המאה ה-17 גורשו יהודים נוספים, בית הכנסת הגדול הוסב לכנסייה קתולית, וחלק מהיהודים נאלצו להתנצר כדי להימנע מגירוש. במאה ה-18 נותרו בוינה רק יהודים עשירים שיכלו לשלם מיסים גבוהים.

בסוף המאה ה-18 נוסד לראשונה בוינה בית דפוס עברי שהפך במהרה למרכז הדפוס העברי במרכז אירופה. בתקופה זו הופיעו לראשונה תופעות של ההתבוללות בין יהודי וינה, שכללו מסיבות פאר עם האצולה המקומית. במשך השנים הבאות, הפכה וינה למרכז של תנועת ההשכלה. במחצית השנייה של המאה ה-19 ובעשורים הראשונים של המאה העשרים גדלה אוכלוסיית וינה היהודית כתוצאה מהצטרפותם של יהודים מאזורים אחרים של האימפריה, בעיקר הונגריה וגליציה. השפעתה והיקפה של הקהילה גדלה במיוחד לאחר סיפוחה של אוסטריה על ידי גליציה. בשנת 1923 הפכה הקהילה היהודית של וינה לשלישית בגודלה באירופה. בתקופה שלפני השואה, שכנו בוינה כשישים בתי כנסת מגוונים וזרמים שונים. וינה הפכה גם למרכז של ספורטאים יהודים: קבוצת הכדורגל הכח ומכבי וינה היו מפורסמים בכל רחבי אירופה. יהודים רבים פיתחו קריירות מצליחות כשחקנים, מפיקים, מוזיקאים, סופרים, מדענים, חוקרים ואנשי רוח. וינה הייתה גם מרכז ציוני ואחד ממנהיגיה, רוברט שטריקר, אף נבחר לפרלמנט האוסטרי.

עם הכיבוש הנאצי, נהרסו עשרות בתי כנסת בעיר ורכוש יהודי רב נבזז. חלק גדול מבני הקהילה נשלח למחנות הריכוז או נמלט מהעיר. לאחר המלחמה, וינה הפכה להיות תחנת מעבר למאות אלפי פליטים יהודים ומהגרים ממזרח אירופה. בית הכנסת הגדול של וינה היה היחיד ששרד, והקהילה החלה להשתקם. כיום חיה בוינה קהילה יהודית קטנה המחולקת לזרמים שונים עם מוסדות חינוך, מסעדות, וחנויות. בעיר יש גם בית חב"ד פעיל ותוסס.

המידע יכול לעזור לשומרי כשרות בוינה?

שיתוף: