תאריך עדכון: 5/2019

סלוניקי, עיר הנמל היוונית קלאסית, בירת חבל מקדוניה והיהלום בדרך אל צפון יוון, היא עיר מרתקת ומלאה בהיסטוריה יהודית. הטיסה הקצרה, המלונות המפנקים, האתרים ההיסטוריים והאווירה המיוחדת, מציבים את העיר גבוה בטבלת יעדי החופשה הפופולריים ביותר. ומה עם שומרי הכשרות? אתר עולם כשר מציע לכם מדריך לכל מה שאתם צריכים לדעת לפני שנוסעים לחופשה בסלוניקי, מה אוכלים, איפה עושים שבת ובאיזה מלונות הכי כדאי להיות. המדריך המלא:

מאת: איתמר, יועץ עולם כשר

רשימת אוכל כשר

מידע על אוכל כשר שאפשר לרכוש בחנויות בסלוניקי וביוון.

מסעדות כשרות

מידע על מסעדות עם תעודת כשרות בסלוניקי.

מידע על בית חב"ד בסלוניקי, תפילות, סעודות שבת, דרכי התקשרות ועוד.

חיפשת מידע על כשרות בסלוניקי? אולי יעניין אותך גם:

נופש כשר בקפריסין

סלוניקי – תעודת זהות

מדינה: יוון
מטבע: אירו
שעון: שווה לישראל
קידומת בינלאומית: 31
חשמל: 220 V
זמן טיסה: כשעתיים וחצי

מפת סלוניקי

5 אטרקציות מומלצות בסלוניקי

  • המגדל הלבן
  • כיכר אריסטו
  • קשת גלריוס והרוטונדה
  • המוזיאון הארכיאולוגי של סלוניקי
  • מוזיאון יהודי סלוניקי

הידעת?

חוקרים טוענים שיהודים חיו בסלוניקי כבר בזמן הקמתה (315 לפנה"ס). יש עדות היסטורית נוספת על קיומה של קהילה יהודית בסלוניקי גם בתקופה הרומית והביזנטית. יהודים אלה נקראו "רומניוטים" ודיברו בשפה היוונית. באמצע המאה ה-14 החלו להגיע יהודים לסלוניקי ממרכז אירופה, סיציליה ואיטליה. אבל הגל המשמעותי של היהודים הגיע לאחר גירוש ספרד, אז הגיעו לעיר כ-20 אלף יהודים ספרדים.

סלוניקי עלתה בהמשך על המפה של ההיסטוריה היהודית בעקבות פרשת "שבתי צבי" שגרמה לזעזוע גדול בקהילה. מאמצע המאה ה-19 החלו גילויי ציונות בין יהודי סלוניקי שלמדו והתחנכו בבתי הספר של אליאנס. היהודים שלטו במסחר והיו ללא ספק כוח העבודה הגדול ביותר בעיר. לכן גם רחובות העיר היו ריקים יחסית בשבת ובחגים היהודיים.

תקופת מלחמת העולם השנייה והכיבוש הגרמני פגעה ביהודים בצורה קשה מאוד, רבים גורשו ונספו ולמעשה הקהילה הפסיקה להתקיים. ממספר של 50 אלף לפני המלחמה, נותרו קצת יותר מ-2000 יהודים בעיר. כיום מתגוררת בעיר קהילה קטנה ומלוכדת.