תאריך עדכון: 5/2019

טביליסי, עיר הבירה המיוחדת של גיאורגיה, מלאת קסם, מצודות, שווקים ומרחצאות חמים. הטיסה הקצרה, המלונות המפנקים, האתרים ההיסטוריים והתושבים שיקבלו אתכם בסבר פנים יפות, מציבים את העיר גבוה בטבלת יעדי החופשה הפופולריים בגיאורגיה. ומה עם שומרי הכשרות? אתר עולם כשר מציע לכם מדריך לשומרי כשרות בטביליסי, עם כל מה שאתם צריכים לדעת לפני שנוסעים לחופשה בעיר. מה אוכלים, איפה עושים שבת ובאיזה מלונות הכי כדאי להיות. המדריך המלא:

מאת: איתמר, יועץ עולם כשר

רשימת אוכל כשר

מידע על אוכל כשר שאפשר לרכוש בחנויות בטביליסי ובגיאורגיה.

מסעדות כשרות

מידע על מסעדות עם תעודת כשרות בטביליסי.

מידע על בית חב"ד בטביליסי, תפילות, סעודות שבת, דרכי התקשרות ועוד.

חיפשת מידע על כשרות בטביליסי? אולי יעניין אותך גם:

באטומי | סוצ'י

טביליסי – תעודת זהות

מדינה: גיאורגיה
מטבע: לארי
שעון: GMT‎+4 (שעה יותר משעון הקיץ הישראלי)
קידומת בינלאומית: 995-32+
חשמל: 220 V
זמן טיסה: כשעתיים וחצי

מפת טביליסי

5 אטרקציות מומלצות בטביליסי

  • מצודת נריקלה
  • שדרות רוסתוולי
  • המוזיאון הלאומי הגאורגי
  • כיכר החירות
  • הגנים הבוטניים של טביליסי

המלצות לטיול בטביליסי

הדרכת טיולים בעברית – בגיאורגיה

הידעת?

הקהילה היהודית בגיאורגיה (גרוזיה לשעבר) היא אחת הקהילות היהודיות הקדומות ביותר בעולם. הדעה הרווחת ביותר היא כי היהודים הראשונים עשו את דרכם לדרום גאורגיה לאחר כיבוש ירושלים על ידי נבוכדנאצר בשנת 586 לפנה"ס וגלות בבל. גרסה אחרת טוענת שיהודים גרו בגיאורגיה עוד לפני המאה הראשונה לספירה. מקורות היסטוריים אחרים טוענים כי היהודים הראשונים הגיעו לאזור מערב גיאורגיה של היום במאה השישית לספירה, כאשר באותה תקופה נשלטה באזור האימפריה הביזנטית.

מימי הביניים ועד למחצית הראשונה של המאה התשע עשרה, עבר האזור חילופי שלטון רבים והיהודים סבלו מאי יציבות ופגיעה ברכושם. היהודים דיברו בשפה המקומית יחד עם מילים בעברית, מה שיצר דיאלקט יהודי-גיאורגי מיוחד. בשנת 1801 סופחה גיאורגיה לאימפריה הרוסית, והיהודים החלו לסבול מאנטישמיות. הארגון הציוני הראשון בגאורגיה נוסד בטביליסי בשנת 1897 וגם הקונגרס הציוני הראשון בקווקז. בתאריך 26 במאי ,1918 הכריזה הרפובליקה הגיאורגית על עצמאותה. הקהילות היהודיות בגאורגיה עברו מהפך: חופש הדיבור, חופש העיתונות וחופש ההתאגדות הובילו למעורבות מחודשת של היהודים בחיים הציבוריים. השינוי גם חידד את הקשרים בין תומכי הציונות לבין מתנגדיהם. כמה שנים לאחר מכן הוקם בטביליסי בית ספר עברי עם אוריינטציה ציונית.

בשנות השלושים החמיר המצב הכלכלי והפוליטי, והשלטונות הסובייטים רדפו את פעילי הציונות במדינה, פעילים רבים נעצרו או חוסלו. לאחר הקמת מדינת ישראל ובעיקר בשנות השבעים, כ-30,000 מהיהודים עזבו לישראל, חלקם למדינות אחרות בעולם. כיום יש בגיאורגיה כמה אלפי יהודים, ובטביליסי קהילה יהודית מלוכדת עם מוסדות דת ובתי כנסת. בעיר גם בית חב"ד פעיל ומסעדות כשרות.

המידע יכול לעזור לשומרי כשרות בטביליסי?

שיתוף: