תאריך עדכון: 5/2019

למרות מה שטוענים, ברד כמעט שלא יורד בדרום ספרד, במקומו יש הרבה מאוד חופים יפים, ערים קסומות והיסטוריה יהודית מרתקת. ומה עם שומרי הכשרות? אתר עולם כשר מציע לכם מדריך לשומרי כשרות בדרום ספרד, עם כל מה שאתם צריכים לדעת לפני שנוסעים לחופשה באזור. מה אוכלים, איפה עושים שבת ובאיזה מלונות הכי כדאי להיות. המדריך המלא:

מאת: איתמר, יועץ עולם כשר

רשימת אוכל כשר

מידע על אוכל כשר שאפשר לרכוש בחנויות בדרום ספרד, חבל אנדלוסיה והסביבה

מסעדות כשרות

מסעדות עם תעודת כשרות בדרום ספרד

מידע על בתי חב"ד בדרום ספרד, תפילות, סעודות שבת, דרכי התקשרות ועוד

חיפשת מידע על כשרות בדרום ספרד? אולי יעניין אותך גם:

ברצלונה | מדריד

דרום ספרד – תעודת זהות

מטבע: אירו
שעון: GMT‎+2 (שעה פחות משעון הקיץ הישראלי)
קידומת ספרד: ‎+34
חשמל: 220 V
זמן טיסה: כ-6-7 שעות

מפת חבל אנדלוסיה

5 מקומות מומלצים בדרום ספרד

  • העיר קורדובה
  • העיר מלאגה
  • עיירת הנופש מרביאה
  • סלע גיברלטר
  • העיר גרנדה

הידעת?

הכיבוש המוסלמי של ספרד בסוף המאה הראשונה פתח את תור הזהב של יהדות ספרד. בדרום ספרד, פרחו קהילות עם רבנים בעלי שם כמו רבי שמואל הנגיד בעיר גרנדה וחסדאי אבן שפרוט מקורדובה. כמה שנים לאחר מכן בקורדובה, נולד אחד מענקי העולם היהודי – הרמב"ם.

על פי מסורת יהדות ספרד, חלק מהיהודים שהוגלו על ידי נבוכדנצר התיישבו בעיר גרנדה, מה שהופך אותה לאחת הקהילות העתיקות באירופה. במאה ה -11, בעקבות הפיצול מממלכת אנדלוסיה, קיבלו היהודים תפקידי מפתח בשלטון, ובראשם שמואל הנגיד שהיה שר האוצר, שר הצבא והמשנה למלך. בהמשך השנים נפלו היהודים קורבן למלחמות וכיבושים באזור, ואף גורשו מהעיר. בתקופת גירוש ספרד, סולקו היהודים מהעיר והמלך חתם על צו להריסת הרובע היהודי.

במקביל, בקורדובה התקיימה קהילה יהודית עם אנשי רוח רבים, סופרים ורבנים. הבולט שבהם היה כמובן הרמב"ם שנולד בעיר, אך עזב אותה בעקבות פלישת צבא האל-מוואחידון והאיום על היהודים. בעידן הזהב של קהילת קורדובה, היה הרובע היהודי ממוקם ליד מבצר האלקזר. בשנת 1391 ספגה הקהילה היהודית מכה קשה, כאשר יחד עם קהילות יהודיות ברחבי ספרד נפלה קורבן להתפרעויות אלימות ואנטישמיות. רוב בני הקהילה נהרגו במהומות. הקהילה היהודית חדלה סופית מלהתקיים לאחר 1483, כאשר גורשו כל היהודים מאנדלוסיה.

המידע יכול לעזור לשומרי כשרות בדרום ספרד?

שיתוף: