תאריך עדכון: 6/2019

אם בצפון איטליה תמצאו עושר, בדרום תמצאו את הנשמה. מאחורי כל אבן מגולפת או ארמון עתיק יש סיפור אמיתי על איטליה של האיכרים, הימאים והאנשים הפשוטים. ולשאלה הכי חשובה, אז מתי אוכלים? אתר עולם כשר מציע לכם מדריך לכל מה שאתם צריכים לדעת לפני שנוסעים: מידע על כשרות בדרום איטליה, איפה קונים, איפה עושים שבת ובאיזה מלונות הכי כדאי להיות. המדריך המלא:

מאת: איתמר, יועץ עולם כשר

כשרות בדרום איטליה

הידעת?

הקהילה היהודית של נאפולי התבססה בעיר כבר במאה הראשונה לספירה. במאה הרביעית לספירה יש עדויות המתארות קהילה חזקה ובעלת בסיס כלכלי איתן. בשנת 536 סייעה האוכלוסייה היהודית לשליטי העיר האוסטרוגותים להגן עליה מפני צבאות הביזנטים, אך העיר נכבשה וסופחה לדוכסות ורונה.

החל מאמצע המאה ה-15 בממלכת נאפולי שתחת שלטון אראגון, חיו יהודים בנאפולי וסביבותיה חיים נוחים ושקטים, מה שמשך לאזור יהודים ממקומות שונים באירופה. בסוף אותה מאה הגיע לעיר זרם גדול של פליטים מסיציליה, סרדיניה וספרד. כתוצאה מהאנדרלמוסיה והגעתם של פליטים חולים, פרצה בעיר מגפה שהביאה למותם של אלפי אנשים. עם עליית השלטון הספרדי בנאפולי בתחילת המאה ה-16, גורשו היהודים מהעיר. רק חלק קטן מהיהודים הורשה להישאר תמורת מס גבוה מאוד.

בתחילת המאה ה -19 התגוררו בעיר כמה משפחות יהודיות, ביניהם גם קארל מאייר וון רוטשילד, שנשלח לנאפולי כדי לנהל את עסקי משפחת רוטשילד באיטליה. רק באמצע המאה נפתח בית הכנסת בעיר. בתקופת מלחמת העולם השנייה הקהילה הקטנה של נאפולי איבדה כמה משפחות שנספו במחנות ההשמדה. כיום מתגוררים בעיר כמה עשרות בודדות של יהודים.

מפת דרום איטליה

המידע יכול לעזור לשומרי כשרות בדרום איטליה?

שיתוף: