תאריך עדכון: 7/2019

הנופים של סלובקיה הם משהו מיוחד, החל מהרי הטטרה והצפון היפהפה ועד הרחובות הנעימים של ברטיסלבה, העיר קושיצה שבמזרח שמלאה בהיסטוריה יהודית ועד לאגמים הצלולים. אתר עולם כשר מציע לכם מדריך לשומרי כשרות בסלובקיה, עם כל מה שאתם צריכים לדעת לפני שנוסעים לחופשה במדינה. מה אוכלים, איפה עושים שבת ובאיזה מלונות הכי כדאי להיות. המדריך המלא:

מאת: איתמר, יועץ עולם כשר

רשימת אוכל כשר

מידע על אוכל כשר שאפשר להשיג בחנויות בסלובקיה – בקרוב

מסעדות כשרות

מידע על מסעדות עם תעודת כשרות בסלובקיה – בקרוב

מידע על בית חב"ד בברטיסלבה, תפילות, סעודות שבת, דרכי התקשרות ועוד

חיפשת מידע על כשרות בסלובקיה? אולי יעניין אותך גם:

ורשה | בודפשט

סלובקיה – תעודת זהות

מטבע: אירו
שעון: GMT‎+2 (שעה פחות משעון הקיץ הישראלי)
קידומת בינלאומית: 421+
חשמל: 220 V (לתקע של 3 פינים דרוש מתאם)
זמן טיסה: כשלוש וחצי שעות

מפת סלובקיה

5 מקומות שכדאי לראות בסלובקיה

  • הרי הטטרה הגבוהים
  • מצודת ברטיסלבה
  • טירת ספיש
  • פארק המים טטרלנדיה
  • המוזיאון הפתוח פריבילינה

הידעת?

ברטיסלבה, היום בירת סלובקיה, היתה בעבר בירתם של מלכי הונגריה. העיר הייתה גם אחד מהמרכזים היהודיים העתיקים והחשובים ביותר באזור הדנובה. היהודים הראשונים הגיעו ככל הנראה לאזור יחד עם הלגיונות הרומיים, ובמאה ה-14 יש עדויות היסטוריות רשמיות על קהילה מבוססת בעיר.

יהודי ברטיסלבה עסקו בעיקר בהלוואות, אבל חלקם היו גם סוחרים, בעלי מלאכה, בעלי כרמים ויצרני יין. במאות השנים שלאחר מכן הוטלו הגבלות על היהודים וחלקם אף גורשו מהעיר. רק במאה ה-17 חודשה ההתיישבות היהודית בעיר בהנהגתו של הבנקאי היהודי שמואל אופנהיימר. בעיר נבנה בית כנסת, בית מדרש ובית עלמין יהודי. במאות ה-18 וה-19 הפכה קהילת פרשבורג (ברטיסלבה של היום) לאחת החזקות והעשירות באירופה. יהודים התעשרו מתעשיית הטקסטים ובקהילה חי אחד מענקי העולם היהודי – ה"חתם סופר".

בתחילת המאה העשרים, הפכה העיר למרכז ליהדות ליברלית ולתנועה הציונית בהונגריה. בהמשך עברה העיר לשליטתה של צ'כוסלובקיה והמשיכה לשגשג. הצבא הגרמני כבש את צ'כוסלובקיה במרץ 1938 והחל לפגוע ביהודים. רבים נמלטו מהעיר ובקיץ 1942 נשלחו שני שליש מיהודי ברטיסלבה למחנות ריכוז והשמדה.

בתום מלחמת העולם השנייה היתה העיר נקודת מעבר מרכזית לאלפי הפליטים היהודים שעשו את דרכם למדינות אחרות. הקהילה החלה להשתקם, אולם עם הכיבוש הקומוניסטי, רבים עזבו את המדינה. כיום בעיר חיים כמה מאות יהודים ויש בית חב"ד פעיל.

המידע יכול לעזור לשומרי כשרות בסלובקיה?

שיתוף: