תאריך עדכון: 7/2019

היער השחור הוא אזור ירוק ויפהפה בדרום-מערב גרמניה בסמוך לגבולות עם שוויץ וצרפת ונחשב בעיני רבים כאחד מהאזורים היפים ביותר לטיול באירופה. ומה עם שומרי הכשרות? אתר עולם כשר מציע לכם מדריך לשומרי כשרות ביער השחור, עם כל מה שאתם צריכים לדעת לפני שנוסעים לחופשה באזור. מה אוכלים, איפה עושים שבת ובאיזה מלונות הכי כדאי להיות. המדריך המלא:

מאת: איתמר, יועץ עולם כשר

רשימת אוכל כשר

מידע על אוכל כשר שאפשר לרכוש בחנויות בסביבת היער השחור

מסעדות כשרות

מידע על מסעדות עם תעודת כשרות באזור היער השחור

מידע על בתי חב”ד באזור היער השחור, תפילות, סעודות שבת, דרכי התקשרות ועוד

חיפשת מידע על כשרות ביער השחור? אולי יעניין אותך גם:

אמסטרדם | מינכן

היער השחור – תעודת זהות

מדינה: גרמניה
מטבע: אירו
שעון: GMT‎+2 (שעה פחות משעון הקיץ הישראלי)
חשמל: 220 V
זמן טיסה: כ-4 שעות

מפת היער השחור

5 מקומות שכדאי לראות ביער השחור

  • אגם טיטיזה
  • מפלי טריברג
  • המוזיאון הפתוח
  • פארק אירופה
  • מוזיאון שעוני הקוקיה

מקומות מעניינים ביער השחור

הידעת?

במאה ה-16, מושל אזור באדן פיליפ הראשון, התיר ליהודים בודדים להתגורר באזור הממוקם במערב היער השחור. כמה שנים לאחר מכן יורשו פיליפ השני, גירש את היהודים מאדמותיהם למעט שתי המשפחות העשירות ביותר. 

במאות השנים שלאחר מכן הורשו מספר יהודים מועט להתגורר באזור באדן וסבלו מהגבלות נוקשות. שוויון משפטי מלא ניתן ליהודים רק באמצע המאה ה-19. בתקופת השואה גורשו עשרות יהודים למחנות הריכוז דכאו ואושוויץ. בשנת 1956 הוקמה הקהילה מחדש וכיום חיים באזור כ-300 יהודים בלבד.

במקביל, התפתחה בימי הביניים קהילה קטנה בעיר שטוטגרט. היהודים לא הורשו להתגורר בעיר והצטופפו בגטו באזור המוכר כיום כ"ברנרשטראסה" (Brennerstrasse). בסוף המאה ה-15 הם גורשו בעקבות צו מיוחד של דוכס וירטמברג לגירוש היהודים מהעיר ומהמחוז. יהודים שהתגוררו בעיר אסלינגן הסמוכה שהייתה תחת שליטה קיסרית, ניצלו מהגירוש.

במאה ה-19 זכתה הקהילה היהודית בשטוטגרט לתחייה מחודשת. היהודים בשטוטגרט הועסקו כמורים, פרופסורים, תעשיינים, שופטים, אנשי צבא ופוליטיקאים. התפתחות זו נבלמה עם עלייתם של הנאציונל-סוציאליסטים לשלטון ואכיפתם של חוקי נירנברג. בליל הבדולח נהרסו בית הכנסת של שטוטגרט ובהמשך גורשו למחנות הריכוז וההשמדה. כיום האוכלוסייה היהודית בעיר כמה אלפי אנשים ויש בה מרכז קהילתי ובית כנסת פעיל. 

המידע יכול לעזור לשומרי כשרות ביער השחור?

שיתוף: