תאריך עדכון: 6/2019

אודסה היא כבר יותר מ-200 שנה עיר הנמל התוססת שלחופי הים השחור, ולכן גם יעד נופש אטרקטיבי ומושך תיירים. ומה עם שומרי הכשרות? אתר עולם כשר מציע לכם מדריך לשומרי כשרות באודסה, עם כל מה שאתם צריכים לדעת לפני שנוסעים לחופשה בעיר. מה אוכלים, איפה עושים שבת ובאיזה מלונות הכי כדאי להיות. המדריך המלא:

מאת: איתמר, יועץ עולם כשר

רשימת אוכל כשר

מידע על אוכל כשר שאפשר לרכוש בחנויות באודסה וסביבתה

מסעדות כשרות

מידע על מסעדות עם תעודת כשרות באודסה

מידע על בית חב”ד באודסה, תפילות, סעודות שבת, דרכי התקשרות ועוד

חיפשת מידע על כשרות באודסה? אולי יעניין אותך גם:

קייב | סוצ'י

אודסה – תעודת זהות

מדינה: אוקראינה
מטבע: גריבנה
שעון: GMT‎+3 (זהה לשעון הקיץ הישראלי)
קידומת בינלאומית: ‎+380-48
חשמל: 220 V
זמן טיסה: כשעתיים וארבעים דקות

מפת אודסה

5 מקומות שכדאי לראות באודסה

  • מדרגות פוטיומקין
  • מוזיאון פושקין
  • פארק איסטנבול
  • שוק ה-7 קילומטר
  • דולפינריום נימו

הידעת?

אודסה נוסדה רשמית בסוף המאה ה-18 כאשר הצבא הרוסי כבש את השטח מידי האימפריה העות'ומאנית. עד מהרה גדלה הקהילה היהודית במקום, היהודים  שלטו בסחר התבואה והחזיקו ברוב מוחלט של מפעלי הייצוא. יהודים שהגיעו מהעיר ברודי שבחבל גליציה הפכו לאליטה התרבותית של העיר והביאו עמם את תנועת ההשכלה.

בסוף המאה ה-19 הפכה אודסה לעיר עם סצנת תרבות עברית תוססת והתגוררו בה יהודים מפורסמים רבים כמו חיים נחמן ביאליק, אחד העם ועוד סופרים ומשוררים שהתקבצו תחת הכינוי "חבורת אודסה". במשך כ-130 שנה ועד לתחילת המאה העשרים, קהילת יהודי אודסה צמחה באופן חסר תקדים ומנתה כשליש מאוכלוסיית העיר, הקהילה היהודית הגדולה ביותר בברית המועצות.

באוקטובר 1941 כבשו הגרמנים בשיתוף הצבא הרומני את אודסה, אלפי יהודים נמלטו ואלה שלא הצליחו נשלחו למחנות ההשמדה. במהלך המלחמה רצחו הגרמנים והרומנים באופן שיטתי עשרות אלפי יהודים מאודסה וסביבתה. מקהילה שמונה קרוב ל-200 אלף, נותרו אחרי המלחמה כ-5000 יהודים.

הקהילה לא התאוששה לגמרי עד היום ויהודים רבים עזבו במשך השנים. בשנות ה-90 הוקמו בסיוע הג'וינט מוסדות חינוך וקהילה. כיום מתגוררים באודסה כמה אלפי יהודים ויש בעיר 2 קהילות יהודיות מרכזיות עם בתי כנסת, מוסדות חינוך ורווחה.

המידע יכול לעזור לשומרי כשרות באודסה?

שיתוף: