תאריך עדכון: 6/2019

היופי של צפון איטליה הוא משהו שקשה לעמוד בפניו. שפע הנופים, האמנות, המקומות לראות ולחוות, וגם ההיסטוריה היהודית. ולשאלה הכי חשובה, אז מתי אוכלים? אתר עולם כשר מציע לכם מדריך לכל מה שאתם צריכים לדעת לפני שנוסעים: מידע על כשרות בצפון איטליה, איפה קונים, איפה עושים שבת ובאיזה מלונות הכי כדאי להיות. המדריך המלא:

מאת: איתמר, יועץ עולם כשר

כשרות בצפון איטליה

חיפוש מסעדות כשרות

הידעת?

אין ספק שהיהודים נמצאים עמוק בדי.אן. איי. של איטליה מהעת העתיקה ועד היום. אשתו של נירון קיסר, פופיאה, מתוארת במקורות יהודיים כאשה שאהבה מאוד את מנהגי היהדות, שמרה שבת ואכלה רק כשר. מקורות היסטוריים מספרים שכמה עשרות אלפי עבדים יהודים בנו את הקולוסיאום, ועד היום אפשר למצוא על שער טיטוס הסמוך את ציור תהלוכת הניצחון עם כלי המקדש מירושלים. למעשה, הקהילות היהודיות באימפריה הרומית היו התשתית של יהודי אירופה.

בתי הדפוס היהודים באיטליה אחראים לספריית הטקסטים היהודיים המשרתים אותנו עד עצם היום הזה. בתי הדפוס המשפיעים ביותר שכנו בצפון איטליה כמו בית הדפוס של דניאל בומברג בונציה שהוציא מהדורות של הש"ס ועוד מאות ספרי תלמוד והלכה, ובית הדפוס של משפחת שונצינו שהדפיסו לראשונה את התנ"ך בשפה העברית.

עד למאה ה-15 חיו רוב יהודי איטליה בחלק הדרומי של המדינה, כולל האי סיציליה. רק עם כיבוש דרום איטליה בסוף המאה על ידי הספרדים הקתולים, שהיו עוינים במיוחד ליהודים, עברה הקהילה היהודית אל החלק הצפוני של המדינה. בשנים אלו איטליה הייתה מחולקת בין ממלכות רבות. בונציה התקבלו היהודים כתושבים תחת הגבלות ולעומתה בגנואה, יריבתה הגדולה של ונציה על הסחר בים התיכון, נאסר על יהודים להתיישב בממלכה. המונח "גטו" נולד ברובע היהודי של ונציה, שהוא כנראה רובע המגורים היהודי העתיק ביותר בעולם.

במאה ה-19 איטליה היתה המדינה הראשונה באירופה למנות שר מלחמה יהודי, ג'וזפה אוטולנגי ובשנים לאחר מכן גם שני ראשי ממשלה יהודים, אלסנדרו פורטיס ולואיג'י לוצאטי (יליד ונציה). בתקופת מלחמת העולם השנייה חיו רוב יהודי איטליה בצפון המדינה שנכבשה על ידי הצבא הנאצי, וכמה אלפי יהודים נספו במחנות ההשמדה. כיום הקהילות היהודיות הגדולות של צפון איטליה ממוקמות במילאנו ובונציה, שם אפשר למצוא מלנות כשרים, אוכל ופעילות יהודית.

מידע שימושי:

מפת איטליה
שעון: GMT‎+2 (שעה פחות משעון הקיץ הישראלי)
קידומת בינלאומית: ‎+39

המידע יכול לעזור לשומרי כשרות בצפון איטליה?

שיתוף: