תאריך עדכון: 5/2019

ליסבון בירת פורטוגל שעל גדות נהר הטז'ו היא עיר היסטורית עם סיפורים על מלכים ומגלי ארצות. יש בה מוזיאונים, נקודות תצפית, כיכרות ואטרקציות לילדים. ומה עם שומרי הכשרות? אתר עולם כשר מציע לכם מדריך לשומרי כשרות בליסבון, עם כל מה שאתם צריכים לדעת לפני שנוסעים לחופשה בעיר. מה אוכלים, איפה עושים שבת ובאיזה מלונות הכי כדאי להיות. המדריך המלא:

מאת: איתמר, יועץ עולם כשר

רשימת אוכל כשר

מידע על אוכל כשר שאפשר לרכוש בחנויות בליסבון ובפורטוגל.

מסעדות כשרות

2019 – אין מסעדות כשרות בליסבון! לנוחיותכם חנות כשרה.

מידע על בית חב”ד בליסבון, תפילות, סעודות שבת, דרכי התקשרות ועוד.

חיפשת מידע על כשרות בליסבון? אולי יעניין אותך גם:

מלטה | פורטו

ליסבון – תעודת זהות

מדינה: פורטוגל
מטבע: אירו
שעון: GMT‎+1 (שעתיים פחות משעון הקיץ הישראלי)
קידומת בינלאומית: ‎+351-1
חשמל: 220 V
זמן טיסה: כ-6 שעות

מפת ליסבון

5 אטרקציות מומלצות בליסבון

  • מגדל בלן
  • טירת סאו ז'ורז'ה
  • האקווריום של ליסבון
  • אנדרטת התגליות
  • הארמון הלאומי קלוז

הידעת?

במאה ה-12 הגיעו ראשוני היהודים לעיר ליסבון, במקביל להכרזתה כבירת פורטוגל החדשה. למשך כ-200 שנה, היהודים חיו בשלווה לצד הנוצרים. בסוף המאה ה-14 נכבשה ליסבון והרובע היהודי נפגע קשות. תקופה זו התאפיינה בגילויי אנטישמיות רבים. תחת שלטונו של ז'ואאו הראשון מלך פורטוגל, היהודים זכו להגנה אך נדרשו לשלם מיסים כבדים.

בתקופת גירוש ספרד, הגיעו יהודים לליסבון כדי למצוא מקלט אולם הצפיפות הקשה גרמה להתפרצות מגפה. בעקבות זאת, לחצו שליטי העיר לבודד את היהודים בגטו. בשנת 1497 הוציא המלך צו גירוש ליהודי פורטוגל ורבים אולצו להתנצר. חלק מהיהודים הצליחו להימלט ולהתיישב מחדש בסלוניקי ובאיזמיר. הקהילות של "הנוצרים החדשים" סבלו בשנים שלאחר מכן מרדיפות ואף מפוגרום מאורגן שגרם למותם של 4000 מהם. החל מאמצע המאה ה-16, החלה תקופה אפלה עבור היהודים בליסבון, עם כניסתה של האינקוויזיציה לעיר. היהודים שחלקם הגדול חיו כאנוסים סבלו מעלילות דם ומעשי הרג המוניים. בשנת 1755 החריבה רעידת אדמה הרסנית את העיר ליסבון. את המהומה ניצלו רבים מהאנוסים כדי להימלט מהעיר.

במאות שלאחר מכן, מעמדה של ליסבון כנמל ימי חשוב הביא לעיר סוחרים יהודים בעלי אזרחות בריטית שהקימו בה קהילה קטנה ובית כנסת. הגל היהודי הגדול הגיע בתקופת מלחמת העולם השנייה, אז זרמו לעיר עשרות אלפי פליטים בדרכם מעבר לים. כיום אפשר למצוא בליסבון קהילה קטנה של כמה מאות יהודים עם בית כנסת פעיל וחנות כשרה.

המידע יכול לעזור לשומרי כשרות בליסבון?

שיתוף: