תאריך עדכון: 7/2019

גרמניה היא מדינה עם ערים מודרניות ומשגשגות, ארמונות ושרידי אימפריות גדולות וגם בתי עץ כפריים ויערות עצומים. ההיסטוריה הגרמנית מלאה במורשת קרבות, קיסרים רבי עוצמה וגם יהדות שעברה שואה ותקומה. ולשאלה הכי חשובה, אז מתי אוכלים? אתר עולם כשר מציע לכם מדריך לכל מה שאתם צריכים לדעת לפני שנוסעים: מידע על כשרות בגרמניה, איפה קונים, איפה עושים שבת ובאיזה מלונות הכי כדאי להיות. המדריך המלא:

מאת: איתמר, יועץ עולם כשר

הידעת?

כדי להתחקות אחרי השורשים של יהדות גרמניה, צריך ללכת אחורה בזמן אל המאה הרביעית לספירה. עם זאת, רק במאה השמינית אפשר למצוא עדויות מהימנות על יהודים שחיו בשקט יחסי בין השבטים הגרמניים של אז. במאות השנים שלאחר מכן במהלך מסעי הצלב, סבלו היהודים ממעשי טבח ופוגרומים ומצבם הורע. בימי הביניים אף הואשמו היהודים בגרמניה בהפצת מגפות, והם גורשו וסבלו מרדיפות ומעשי הרג רבים.

לאורך ההיסטוריה היהודים מעולם לא נטשו את גרמניה, גם כשסבלו מאפליה ופוגרומים, תמיד היה בסיס איתן ויהודים שחיו בכל רחבי המדינה. החל מהמחצית השנייה של המאה ה-18, ועד למאה ה -20, הייתה יהדות גרמניה אחת הקהילות החזקות והמשגשגות בעולם.

האידיליה נשברה עם עלייתה של המפלגה הנאצית לשלטון ומתוך כחצי מיליון יהודים, רק כמה אלפים בודדים שרדו את תקופת השואה. לאחר המלחמה החלה הקהילה להשתקם וידעה תקופות של גאות ושפל. רוב היהודים החיים היום בגרמניה הגיעו מברית-המועצות של לפני ואחרי נפילת מסך הברזל, בברלין יש קהילה יהודית וגם ישראלית גדולה, ויש קהילות בערים נוספות כמו מינכן, דיסלדורף ופרנקפורט.

מידע שימושי:

מפת גרמניה
שעון: GMT‎+2 (שעה פחות משעון הקיץ הישראלי)
קידומת בינלאומית: ‎+49

המידע יכול לעזור לשומרי כשרות בגרמניה?

שיתוף: