תאריך עדכון: 6/2019

העיר העתיקה של דוברובניק ידועה כאחד הערים היפות ביותר שהשתמרו מתקופת ימי הביניים. המקומיים מכנים אותה "הפנינה של הים האדריאטי" והיא מוקפת בחומות עתיקות, מציעה ארמונות ומבצרים ואווירה פסטורלית במיוחד. ומה עם שומרי הכשרות? אתר עולם כשר מציע לכם מדריך לשומרי כשרות בדוברובניק, עם כל מה שאתם צריכים לדעת לפני שנוסעים לחופשה באזור. מה אוכלים, איפה עושים שבת ובאיזה מלונות הכי כדאי להיות. המדריך המלא:

מאת: איתמר, יועץ עולם כשר

רשימת אוכל כשר

מידע על אוכל כשר שאפשר לרכוש בחנויות בדוברובניק והסביבה

מסעדות כשרות

מסעדות עם תעודת כשרות בדוברובניק וסביבתה – בקרוב

אין בית חב"ד בעיר! מידע על בית חב"ד בזאגרב, תפילות, סעודות שבת, דרכי התקשרות ועוד

חיפשת מידע על כשרות בדוברובניק? אולי יעניין אותך גם:

זאגרב | באטומי

דוברובניק – תעודת זהות

מדינה: קרואטיה
מטבע
: קונה
שעון: GMT‎+2 (שעה פחות משעון הקיץ הישראלי)
קידומת: ‎+385-20
חשמל: 220 V
זמן טיסה: כשלוש וחצי שעות

מפת דוברובניק

5 דברים שכדאי לעשות בדוברובניק

  • ביקור בחומות העיר העתיקה
  • שייט לאי לוקרום
  • סיור בארמון הרקטור
  • תצפית ממבצר סנט לורנס
  • עלייה ברכבל

הידעת?

הקהילה היהודית החלה להתפתח בקרואטיה כבר במאה השלישית, למרות שידוע לנו מעט מאוד על היהודים עד לימי הביניים המאוחרים. אחת מהעדויות הקדומות הוא מכתב ששלח המדינאי והרופא המפורסם חסדאי אבן שפרוט למלך הכוזרים ובו מוזכר קיומם של יהודים על אדמת קרואטיה. המאה ה-19 הייתה תקופת שגשוג ופריחה בה קיבלו היהודים שוויון זכויות וקהילות רבות צמחו בערים הגדולות, דיברו קרואטית כשפת אם ונטמעו בחברה. כיום, בקרואטיה יש כמה בתי כנסת וארגונים יהודיים, בערים הגדולות כמו זאגרב , רייקה ועוד. הקהילה בזאגרב היא הגדולה והפעילה ביותר. מדי שנה מתקיים בעיר פסטיבל הקולנוע היהודי המקדם תרבות וזהות יהודית.

לאחר גירוש ספרד בשנת 1492 עברו פליטים יהודים רבים באזור דוברובניק בדרכם לערי הבלקן תחת השלטון העות'ומאני, חלקם גם התיישבו בעיר. הגל השני של היהודים היא כמה עשרות שנים מאוחר יותר, לאחר גירושם מדרום איטליה. באמצה המאה ה-16 הוקם בעיר גטו יהודי ובו כ-50 משפחות, חלקם רופאים שקיבלו אישור מיוחד מהאפיפיור לטפל בנוצרים. בשנים שלאחר מכן זכתה הקהילה היהודית לשקט יחסי, במיוחד תחת השלטון הצרפתי ולאחר מכן גם האוסטרי.

לאחר מלחמת העולם הראשונה הפך דוברובניק לחלק מיוגוסלביה, והאוכלוסייה היהודית עזבה בחלקה את העיר. דוברובניק נכבשה על ידי הצבא האיטלקי באפריל 1941 והרכוש היהודי הוחרם, עם זאת היהודים המעטים שהתגוררו בעיר לא גורשו בהתחלה למחנות ההשמדה. רק כשנה לאחר מכן ובעקבות לחץ גרמני נשלחו יהודי העיר למחנות ריכוז. לאחר המלחמה חזרו כמה משפחות בודדות של יהודים להתגורר בעיר.

המידע יכול לעזור לשומרי כשרות בדוברובניק?

שיתוף: