תאריך עדכון: 5/2019

קרואטיה כל כך יפה שלפעמים קשה להאמין עד כמה. לצד עיירות עתיקות מוקפות בחומה יש איים ציוריים ומים שקופים המקיפים את הריביירה הקרואטית. ומה עם שומרי הכשרות? אתר עולם כשר מציע לכם מדריך לשומרי כשרות בקרואטיה, עם כל מה שאתם צריכים לדעת לפני שנוסעים לחופשה באזור. מה אוכלים, איפה עושים שבת ובאיזה מלונות הכי כדאי להיות. המדריך המלא:

מאת: איתמר, יועץ עולם כשר

רשימת אוכל כשר

מידע על אוכל כשר שאפשר לרכוש בחנויות בקרואטיה, זאגרב, דוברובניק והסביבה

מסעדות כשרות

מסעדות עם תעודת כשרות ברחבי קרואטיה – בקרוב

מידע על בית חב"ד בזאגרב, תפילות, סעודות שבת, דרכי התקשרות ועוד

חיפשת מידע על כשרות בקרואטיה? אולי יעניין אותך גם:

זאגרב | דוברובניק

קרואטיה – תעודת זהות

מטבע: קונה
שעון: GMT‎+2 (שעה פחות משעון הקיץ הישראלי)
קידומת: ‎+385
חשמל: 220 V
זמן טיסה: כשלוש וחצי שעות

מפת קרואטיה

5 מקומות מומלצים בקרואטיה

  • ביתן האמנויות בזאגרב
  • אגמי פליטביצה
  • האי חוואר
  • חומות דוברובניק
  • מפרץ קוורנר

הידעת?

אפשר לחלק את ההתיישבות היהודית בקרואטיה לשניים: הקהילות שחיו לאורך החופים של הים האדריאטי שם אפשר לזהות את ההשפעה של השלטון האיטלקי והעות'ומאני, ומהצד השני קהילות קטנות ומפוזרות בתוך המדינה ותחת השלטון האוסטרו – הונגרי.

לראשונה יהודים הגיעו לדלמטיה, אזור היסטורי שכיום חלק מקרואטיה, במאות הראשונות לספירה, במקביל לכיבושים של האימפריה הרומית. הרומאים בנו ערים חדשות בהם גם התיישבו סוחרים יהודים. כאשר ה"אווארים", צבא של נוודים כבש את מזרח ומרכז אירופה במאה השביעית לספירה, היהודים נמלטו לאיים הסמוכים ומצאו מחסה בין החומות של מתחם ארמון דיוקלטיאנוס (כיום בעיר ספליט). הגל הבא של התיישבות יהודית על אדמת קרואטיה התרחש לאחר גירוש ספרד. היהודים הספרדים שהתיישבו באזור ספליט הקימו רובע יהודי ובו בית כנסת וגם בית עלמין השוכן על גבעת מריאן.

בשנים לאחר מכן זכו היהודים לזכויות שוות, ואף שימשו כאנשי קשר במסחר עם סוחרים יהודים בממלכת ונציה. היהודים אף סייעו רבות בהגנה על העיר ספליט ממתקפות של הצבא העות'ומאני. בהמשך נכבשה העיר על ידי צבא נפוליאון ולאחר מכן עברה לשלטון אוסטרו-הונגרי. בכל אותה עת זכו בני הקהילה להגנה יחסית ולחיים שקטים. בראשית המאה העשרים גדלה הקהילה של ספליט ובעיר גם החלה פעילות ציונית, עד למלחמת העולם השנייה אז כמו בשאר אירופה, חטפה הקהילה מכה קשה. כמחצית מהיהודים נספו בתקופת השואה, חלקם במחנות וחלקם כפרטיזנים.
.

המידע יכול לעזור לשומרי כשרות בקרואטיה?

שיתוף: