תאריך עדכון: 7/2019

ברלין, מצד אחד קוסמופוליטית, ליברלית, תוססת ומגניבה, מצד שני מלכותית, אומנותית ועם היסטוריה יהודית אפלה. ומה עם שומרי הכשרות? אתר עולם כשר מציע לכם מדריך לשומרי כשרות בברלין, בירת גרמניה, עם כל מה שאתם צריכים לדעת לפני שנוסעים לחופשה בעיר. מה אוכלים, איפה עושים שבת ובאיזה מלונות הכי כדאי להיות. המדריך המלא:

מאת: איתמר, יועץ עולם כשר

רשימת אוכל כשר

מידע על אוכל כשר שאפשר לרכוש בחנויות בברלין וסביבתה.

מסעדות כשרות

מידע על מסעדות עם תעודת כשרות בברלין – באזור המיטה, מערב העיר ועוד.

מידע על בית חב”ד לישראלים בברלין, תפילות, סעודות שבת, דרכי התקשרות ועוד.

חיפשת מידע על כשרות בברלין? אולי יעניין אותך גם:

רומא | ברצלונה

ברלין – תעודת זהות

מדינה: גרמניה
מטבע: אירו
שעון: GMT‎+2 (שעה פחות משעון הקיץ הישראלי)
קידומת בינלאומית: ‎+49-030
חשמל: 220 V
זמן טיסה: כ-4 וחצי שעות

מפת ברלין

5 מקומות שכדאי לראות בברלין

  • שער ברנדנבורג
  • אי המוזיאונים
  • צ'ק פוינט צ'ארלי
  • ארמון שרלוטנבורג
  • מאואר פארק

הידעת?

אחת העדויות המוקדמות ביותר על קיומם של יהודים בברלין היא בחוק שקבעה מועצת העיר מסוף המאה ה-13, האוסר על סוחרי צמר לספק ליהודים חוטים. יהודי ברלין של אז עסקו בעיקר במסחר, מלאכת יד ושירותים פיננסיים. הם שילמו מיסים עבור שירותי הקהילה וזכויות כמו חתונה וקבורה. בתקופת ה"מגפה השחורה" בסוף המאה ה-14, נשרפו בתי היהודים ומרביתם נספו או גורשו מן העיר.

במאות השנים שלאחר מכן הורשו יהודים לחזור להתגורר בעיר ומדי פעם סבלו מרדיפות, הגבלות וגירוש. במאה ה-18 עסקו יהודי ברלין בעיקר בבנקאות וסחר במתכות ובאבנים יקרות. חלקם שימשו כיהודי חצר וזכו להגנה מהשלטונות. בתקופת שלטונו של פרידריך הגדול (1740-1786) השתפר מצבם הכלכלי, התרבותי והחברתי של היהודים בברלין. 

במאה ה-19 סבלה הקהילה בברלין מפיצול בגלל עליית תנועת ההשכלה והרפורמות החדשות. מינויו של הרב הרפורמי אברהם גייגר כרב הקהילה בברלין נתקל בהתנגדות חריפה מצד חוגים אורתודוקסיים, בעקבות הוקמה קהילת עדת ישראל, שקיבלה הכרה רשמית מהשלטונות.

המאה העשרים בישרה על עליית האנטישמיות בגרמניה ובברלין בפרט. בזמן שהנאצים תפסו את השלטון, הקהילה היהודית הרשמית של ברלין מנתה כ- 172,000 איש. אירועי ליל הבדולח, רדיפות, גירוש והשמדה שיטתית בתקופת השואה, צמצמו את מספר בני הקהילה בצורה דרמטית. לאחר המלחמה, חיו בברלין כמה אלפי יהודים בודדים. כיום בברלין מתרכזת הקהילה היהודית הגדולה ביותר בגרמניה, ובה יהודים שהיגרו ממדינות רבות בעולם, כולל מישראל.

המידע יכול לעזור לשומרי כשרות בברלין?

שיתוף: