תאריך עדכון: 5/2019

העיירה ההיסטורית בנסקו שבדרום-מערב בולגריה היא מוקד מלהיב של ספורט חורף. על המורדות של הר פירין, תוכלו למצוא את אחד מאתרי הסקי הזולים והאטרקטיביים באירופה. אתר עולם כשר מציע לכם מדריך לשומרי כשרות בבנסקו, עם כל מה שאתם צריכים לדעת לפני שנוסעים לחופשת סקי וטבע. מה אוכלים, איפה עושים שבת ובאיזה מלונות הכי כדאי להיות. המדריך המלא:

מאת: איתמר, יועץ עולם כשר

רשימת אוכל כשר

מידע על אוכל כשר שאפשר להזמין או למצוא בבנסקו.

מסעדות כשרות

מידע על מסעדות עם תעודת כשרות בעונת הסקי בבנסקו.

מידע על בית חב"ד בבנסקו, תפילות, סעודות שבת, דרכי התקשרות ועוד.

חיפשת מידע על כשרות בבנסקו? אולי יעניין אותך גם:

ורנה | סופיה

בנסקו – תעודת זהות

מדינה: בולגריה
מטבע: לב
שעון: GMT‎+3 (שווה לשעון הקיץ הישראלי)
קידומת בינלאומית: 359-749+
חשמל: 220 V
זמן טיסה: כשעתיים וארבעים דקות

מפת בנסקו

5 אטרקציות מומלצות בבנסקו

  • פעילויות סקי
  • הפארק הלאומי פירין
  • רויאל ספא
  • ראפטינג בנחל סטרומה
  • מרחצאות איזגרווה

הידעת?

ליהודים היתה נוכחות קבועה על אדמת בולגריה כבר מהמאה השנייה לספירה, ולעתים קרובות הם גם מילאו תפקיד חשוב בהיסטוריה של המדינה. כיום, רוב יהודי בולגריה חיים בישראל, בעוד בבולגריה נשארו כמה קהילות קטנות. חורבות של בתי כנסת עתיקים ומפוארים נחשפו באזור העיר פלובדיב, ובכתביו של יוסף בן מתתיהו אפשר למצוא עדות היסטורית על נוכחותה של אוכלוסייה יהודית באזור שהיה תחת שליטה רומאית. בימי הביניים סבלו היהודים מרדיפות, אך מצבם היה טוב יחסית לאחיהם במקומות אחרים באירופה. תחת שלטון האימפריה העות'מאנית, החלו לשגשג קהילות יהודיות ברחבי בולגריה, והן אף קלטו יהודים שנמלטו ממדינות אחרות. במאה ה-17 ובתקופת שבתאי צבי, תמכו בו יהודים בולגרים רבים.

מלחמת רוסיה-טורקיה במאה ה-19 הייתה הבסיס לייסודה של בולגריה הנוכחית. לאחר המלחמה הוענקו ליהודים הבולגרים במדינה החדשה זכויות שוות, ונבנה בית כנסת גדול בסופיה. חנוכת בית הכנסת התקיימה בנוכחות הצאר פרדיננד הראשון מלך בולגריה, שרים ואורחים חשובים נוספים. במאה העשרים ובמלחמות הבלקן נטלו חלק יהודים רבים שהתגייסו לצבא הבולגרי. על פי הרישומים, 211 חיילים יהודים נפלו בשורות הצבא הבולגרי. בתקופה שלפני מלחמת העולם השנייה, מספר היהודים בבולגריה צמח לכ-50 אלף, ושפתם העיקרית הייתה לאדינו. היהודים בבולגריה היו גם ציונים נלהבים.

החל מיולי 1940 החלה ממשלת בולגריה במדיניות מפלה נגד יהודים, וכשנה לאחר מכן חתמה על ברית צבאית עם גרמניה הנאצית ומדינות הציר. בתחילה ממשלת בולגריה גירשה כמה אלפי יהודים למחנות ריכוז, אולם התעוררה סערה ציבורית במדינה ובסופו של דבר הגירוש בוטל. כמה שנים לאחר המלחמה עזבה רוב האוכלוסייה היהודית בבולגריה לישראל, וכיום מספר היהודים המתגוררים במדינה הוא כמה מאות בודדות.

המידע יכול לעזור לשומרי כשרות בבנסקו?

שיתוף: