תאריך עדכון: 7/2019

אמסטרדם – עיר בינלאומית, יפה ורומנטית עם היסטוריה יהודית מפוארת. ומה עם שומרי הכשרות? אתר עולם כשר מציע לכם מדריך לשומרי כשרות באמסטרדם, בירת הולנד, עם כל מה שאתם צריכים לדעת לפני שנוסעים לחופשה בעיר. מה אוכלים, איפה עושים שבת ובאיזה מלונות הכי כדאי להיות. המדריך המלא:

מאת: איתמר, יועץ עולם כשר

רשימת אוכל כשר

מידע על אוכל כשר שאפשר לרכוש בחנויות באמסטרדם וסביבתה.

מסעדות כשרות

מידע על מסעדות עם תעודת כשרות באמסטרדם – במרכז, דרום העיר ועוד.

מידע על בית חב”ד לישראלים באמסטרדם, תפילות, סעודות שבת, דרכי התקשרות ועוד.

חיפשת מידע על כשרות באמסטרדם? אולי יעניין אותך גם:

רומא | ברצלונה

אמסטרדם – תעודת זהות

מדינה: הולנד
מטבע: אירו
שעון: GMT‎+2 (שעה פחות משעון הקיץ הישראלי)
קידומת בינלאומית: ‎+31-020
חשמל: 220 V
זמן טיסה: כ-5 שעות

מפת אמסטרדם

5 מקומות שכדאי לראות באמסטרדם

  • מוזיאון ואן גוך
  • ונדלפארק
  • מוזיאון בית רמברנדט
  • הארמון המלכותי
  • מוזיאון המדע – נמו

הידעת?

בסוף המאה ה-16, לאחר שצפון הולנד הכריזה על עצמאותה מהשלטון של ספרד הקתולית, "אנוסים" ממוצא ספרדי ופורטוגזי נהרו לאמסטרדם כדי לחזור לחיות כיהודים. 

בשנים שלאחר מכן, הקהילה היהודית של אמסטרדם התבססה כאחת היציבות באירופה. תלמידים נשלחו כרבנים לקהילות ספרדיות במערב אירופה ובארצות הים התיכון. מרבית הספרות הדתית בספרדית ופורטוגזית של אותה תקופה, הודפסה באמסטרדם. בית הדפוס היהודי הראשון היה בבעלות מנשה בן ישראל, שהחל להדפיס בשנת 1627 והוציא לאור למעלה מ- 70 ספרים. 

סוחרים יהודים מאמסטרדם עסקו במסחר בינלאומי והיו להם נציגויות בחצי האי האיברי, אנגליה, איטליה, אפריקה, הודו ועוד. בסוף המאה ה -17 יהודים רבים השקיעו בשוק המניות, ולמעשה היו בעלי רבע ממניותיה של חברת הודו המזרחית, ענקית הסחר של אותה התקופה. במאה ה-17 הוקמה בעיר קהילה אשכנזית יהודית גדולה, חלקה מפליטים פולנים שנמלטו מפוגרומים. בסוף המאה ה-18 הפך משה מורסקו (Moses Ephraim Moresco) ליהודי הראשון שכיהן במועצה העירונית של אמסטרדם.  

בתחילת המאה ה-20 כבר מנתה הקהילה היהודית כ-60 אלף איש. כמו בכל שאר חלקי אירופה, גם קהילה זו עברה טלטלה ענקית עם תחילת מלחמת העולם השנייה. ב-16 במאי 1940 הגרמנים נכנסו לאמסטרדם והחלו לפגוע ביהודים. יהודים רבים נשלחו למחנות השמדה ורק מיעוטם שרדו.

לאחר המלחמה החלה הקהילה להשתקם. רבים מהיהודים עזבו או היגרו לישראל, חלקם חיים בעיר אך לא מגדירים את עצמם כיהודים. למרות שלימודי השואה הם חלק מתכנית הלימודים ההולנדית, עדיין יש אנטישמיות וגילויי שנאה שאף התגברו בשנים האחרונות.

המידע יכול לעזור לשומרי כשרות באמסטרדם?

שיתוף: